◊ yalnız uyumak

En önemli tavsiyelerden biri: Bebeğinizi 40 günlük olduktan sonra kendi odasında kendi yatağında yatırın. Sizin nefesinizi duyarak uyumaya alışmasın. Çok tedirginseniz bir bebek telsizi koyun odasına (tabii erişemeyeceği bir yere), pıt dedi mi başucunuzda duyun.

Çocuk anne babasıyla aynı odada uyuduğunda:

1. Yalnız uyumaya alışması ilerde çok zor oluyor.

2. Anne babanın yalnız geçirebileceği yegane birkaç saat de yok oluyor, ilişki için hiç de ‘onarıcı’ olmuyor. Zaten sinirler gergin, sürekli bir mücadele…

3. Bebek deliksiz uykuya geçmeyi öğrenemiyor.

Evet emzirirken zor, gece 2 saatte bir bebeğin odasına gitmek gerekiyor, ama inanın değer. Bırakın baba da deliksiz uyusun, gündüz daha az sinirli olsun. Çünkü baba uyuyunca sessizlik oluyor, bebek hiç uyanmadan sütünü emip uyuyor. Böylece gecenin uyunan bir süreç olduğunu 40 günlükten itibaren öğreniyor.

12 thoughts on “◊ yalnız uyumak

 1. Sonuna kadar haklı olabilirsiniz, ben de bir çok kitaptan aynı bilgileri okudum ancak bebiş o kadar çabuk büyüyor ki, onun bir saniyesini bile kaçırmak istemiyoruz. Onun için eşimle birlikte onun 1 yaşına kadar bizimle aynı odayı paylaşmasına karar verdik. Ne kadar doğru yaptığımız tartışılır tabii, bunu zaman gösterecek. Ama bizim bebiş hastaneden eve geldiğimiz andan itibaren hep kendi kendine uyudu, en azından bunu başardık diye seviniyoruz. Bence her anı değerlendirmeli. Eminim benimle aynı görüşte olan birçok anne vardır, arkadaşlar destek bekliyorum…

 2. Bizde eşimle bebeğimizin yatağını ayırmamaya karara verenlerdeniz. Gece sıcacık koynumuzda uyusun, kokumuzu alsın istiyorum. Bir iki gece denedim ama sanki eşimle birlik olmuş bebişi dışlamışız gibi geldi tekrar yanımıza aldık. Gerçekten doğru mu yanlış mı yaptık kestiremiyorum ama hiç pişman olmadık..

  Sevgiler

 3. Bebeğim altı aylık, hala bizim odamızda uyuyor. Kendi odasındaki yatağı, farklı bir mekanmış gibi kullanıyorum. ’40 günlükken ayırın’ tavsiyeleri üzerine bir kaç gece ayrı yatmayı denedim ama beceremedim. Onun nefesi, kokusu, güzel yüzü benim huzurlu uyumamı sağlıyor. Sabahları uyanır uyanmaz yanında oluyorum. Bence annelerin kendini bu konuda zorlamasına gerek yok. Eğer bebek kendi kendine uyumayı öğrenmişse, bırakın sizinle aynı odada uyusun. Zaman çok çabuk geçiyor, büyüdüğünde isteseniz de uyurken yanında olamayacaksınız.

 4. Gerekli önlemleri aldıktan sonra bebeğin odasını ayırmak sanıldığı gibi tehlikeli bir durum değil. Ayrıca bebekten gerektiği zaman, uygun ortam oluşturularak ayrılmaya alışmak hem bebeğin kişilik gelişimini olumlu etkileyecek hem de anne babanın birbirine zaman ayırma şansını artıracaktır. Odayı ayırmadan önce yatağı ayırmak gerekir tabi, bebeğin güvenliği için aynı yatakta yatmak ayrı odada yatmaktan daha tehlikeli.
  Bağımlı çocuk yetiştirme gibi bir riski de var.

 5. Biz de oğlumu bir yaşına kadar odamızda,beşiğinde,sonra kendi odasında,karyolasında uyuttuk.Bir yaşında odasını ayırdığımızda eşim pek ayırmak istemese de daha çok küçük falan dese de ona oğlumuzun iyiliği için ve ilerde zorluk yaşamamamız için böyle yapmamız gerek diye söyledim.Bebekliginden beri hep aynı saatte uyumaya ve uyandırmaya alıştırdıgım için (oğlum şuan 4 yaşında) uyku saati geldiğinde itiraz etmeden odasına gidiyor ve hep 10-11 gibi uyuyup 7de en geç 8de uyanıyor.Çalışan bir anne olduğum için sabahları işe giderken onu hazırlayıp bırakmam da bu sayede kolay oluyor.Bence bebekliginden bu yana düzenli uyuduğu için Allah a şükür çok sık hastalanmadı, gayet sağlıklı bir çocuk. Yalnız uyumaya alıştığı için de gece rüyasında korkup uyansa bile asla bizim yanımızda yatmak istemez kendi odasında uykuya dalabilir.

 6. Oğlum 10 aylık olmak üzere. Doğdugu andan itibaren uyku problemi oldu hep. Önce gaz sonra kucak alışkanlığı ardından çok az uyuyan bir bebek. Dolayısıyla yeter ki uyusun bizim yanımızda ve yatağımızda da olabilir demek zorunda kaldık. Şimdi büyüdü. Son haftalarda daha da ısrarla bizi aradığını farkediyorum yanında. Bu da beni çok korkutuyor. Yatağını bir an önce ayırmalıyım ama nerden başlayacağımı bilemiyorum.

 7. BENİM TAVSİYEM UYKUYA GEÇİŞLE İLGİLİ OLACAK
  Özellikle ilk aylarda kolik yasayan bebeklerin anneleri için…
  Biz çok zorlandık, kızımız yarım saatte bir emmek istiyor ve göğsümde olmayan zamanlarda ağlıyordu
  neler yaptık salladık göğsümüzde uyuttuk ama hepsi bırakınca gene kabusa dönüştü
  Fakat Amerika’da doğum yapıp gelen bir arkadaşım
  oradaki eğitimde onlara yalancı kundağı önerdiklerini soyledi.
  Yapımı şöyle: İnce, bebeği rahatsız etmeyecek pamuklu bir bebek örtüsünü çapraz şekilde koyuyorsunuz kafa ve ayak kısımlarını içe çeviriyorsunu minişinizi üzerine yatırıyor ve sadece kolları sabitlencek şekilde onu çok sıkmadan ister ayakları kapalı ister açık (biz açık bağlıyorduk) minişinizi örtüye sarıyorsunuz
  Aslında eski usul kundağın gevşetilmiş versiyonu: yalancı kundağınız ve minişiniz ilk iki gün sizin koynunuzda bu şekilde uyuyor daha sonra yatağına koyuyorsunuz ve bir de bakmışsınız uyumuş:)
  Özelliği şu arkadaşlar bebeğin kendini güvende ve anne karnında hissetmesini sağlıyor
  Unutmadan; sallamaya alıştırmak istemeyen anneler fön makinesi sesine bayılıyor bebekler.
  Hem ağlamaları duruyor hem de kolayca uyuyorlar
  sevgilerle

 8. Büyük oğlum şu anda 7 yaşında. Bebekliğinden beri aman uyusun da nerde olursa olsun düşüncesiyle yanımıza aldık ancak çok kötü bir şey yapmışız. 4 yaşındaydı kardeşi doğdu hala bizimle yatıyordu. Kardeşten sonrada bir müddet kendi yatağına gönderemedik. Daha geçen sene yani 6 yaşındaydı anca odasında uyumaya başladı ki hemen yatar yatmaz uyuyamadı. Yanına yattım masal kitap derken 2 saat geçiyordu. Şimdi kendi odasında yatıyor ama hala ben yatmazsam oturup tv seyretsem bile uyuyamıyor. Küçük oğlumda aynı şeyi yapmadım ağlasa da kendi kendine yatmayı öğrendi yoksa aynı şeyleri bir daha yaşamak heralde çok yıpratıcı olurdu.

 9. Merhabalar, ben de gazlı ve reflülü bir bebek annesi olarak şunu söylemeliyim ki Tracy Hogg’un kitabı tıpkı bir mucize gibi hayatımı değiştirdi. Şu anda uyku problemimiz neredeyse kalmadı. Herkese tavsiye ederim. Bence çocuk olsada eşinizle bir özel hayatınız devam etmeli bu da aynı odada yatan ebeveynler ve çocuklarla olacak iş değil. Arkadaşlarımdan biliyorum eşler önce bizimle yatsın diyorlar sonrasında ise eşleri kutsal anne mertebesine koyup mutluluğu dışarda arıyorlar. Anne olsanız da eşlik sıfatınız hep devam edecek.

 10. Ben Viyana’da Nil’le birlikte iki kişilik bir hayat sürüyorum, nil şu anda 3,5 yaşında, yaklaşık 3 yıldan beri yalnız anneyim. Benim de sizler gibi yatakları ayırma gibi 1 sorunum var. Bunun için çocuk nöroloğuna gittim. Bana yapılan tavsiyeyi sizlerle paylasmak istiyorum. Ben başaramadim belki sizler başarabilirsiniz.
  İlk hafta: Çocuğunuz sizden ayrı uyuduğu her gece için kenara 1 tane mandal koyacaksınız. Bu mandalları 1 hafta boyunca biriktirip biten 1 haftanın sonunda sizden para ile alınmayacak 1 şey dilemesini izin vereceksiniz, ikinci hafta fasulye ya da princ tanesi olabilir yine sizden ayri yattığı sürece taneleri biriktirip onu ödüllendireceğinizi söyliyeceksiniz. Ücüncü haftada başarıyla sonuçlanırsa ona para ile satın alınabilecek 1 sey arzulamasını istiyebilirsiniz, bu deney 2 ile 6 yas çocuklar icin önerildi, yatmadan önce en sevdiği hikayeyi anlatabilir ya da kitabi okuyabilirsiniz…

 11. Ayrı odada yatırma meselesini 5. aydan önce çözmek gerek, aksi takdirde bazı zorluklar yaşanabilir. 6. aydan itibaren diş çıkarma dönemi başladığı için bebeğin odasını bu dönemde ayırdığınızda yaşadığı huzursuzlukların nedeni bebeğin ayrı odada yatması mı yoksa diş çıkarması anlaşılmaz ve direnciniz kırılabilir. Üstelik 6. aydan sonra farkındalıkları arttığı için ayrı odada yatırmak daha zor olabilir, 3.ve 4. aylarda oda ayırmak daha kolaydır.

 12. Merhabalar,

  Benim oğlum 11 aylık oldu. Bu zamana kadar onu hiç kendi yatağımda uyutmadım. ilk üç ay sepeinde bizim odamızdaydı. Ama büyüyüpte sepete sığmaınca hemen yan odadaki karyolasına koydum. Hala da karyolasında uyuyor hastalık ve diş durumlarında uyku düenimiz bozulup beni zorlasa da ( bazen gecede 5 kez odasına gitmem gerekiyor) yatağımıza almıyoruz. Bunun en önemli sebebi hem kendi yatağına alışmasıydı hem de ya bebeğimize istemeden de olsa zarar verirsek düşüncesiydi. Bu arada ben de farkında olmadan Melis Hanımın yaptığı gibi kışın üşümesin diye polar battaniyesi ile gevşekçe kundaklayıp üzerine açılmaması için ince bir örtü daha koyuyordum.
  Sevgiler,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s