Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuk Eğitim

Çocuğumuz büyükçe öğrendiği şeyler ve öğreneceği yeni şeylere odaklanırız. Tuvalet eğitimi de bunlardan bir tanesi. Çocuğuna tuvalet eğitimi vermek isteyen ebeveynler artık Internetten araştırdığı konular ile kendilerine çözümler bulmaya odaklanmaktadır. Bu yazımızda da Çocukların Tuvalet eğitimi ile ilgili detaylara değineceğiz…

COCUGUN TUVALET EGİTİMİNE HAZIR OLDUGUNU GOSTEREN ISARETLER; ↴

➥ 18-36 aylik ise (en uygun donem 24-36 ay arasidir)

➥Motor becerileri gelismis ise

➥Tuvalete ilgi duymaya baslamissa

Bezi uzun sureler kuru kaliyor ise (ozellikle geceleri)

➥ Bagimsiz olma istegi var ise

 Ancak her cocugun farklı gelişimi ve farklı takvimleri olduğunu Unutmayınız!

EBEVEYN ROLU ONEMI;

Kesinlikle “Sabır” bu dönemin anahtar sözcüğüdür. Bir adım ileri, bir adım geri gidilmesi en sık rastlanan durumlardan biridir. Her defasında sabırla karşılamak ve öfkelenmeden tuvalet eğitimine devam etmek gerekir. Eğer çocuk aşırı tepkiler veriyor ve tuvaletini yapmayı kesinlikle reddediyorsa eğitim sürecine çocuk hazır olana kadar ara vermek, aşırı ısrarcı olup bu süreci inatlaşmaya dönüştürmemek son derece önemlidir.

 EGITIM SURECI 

✦ Tuvalet Eğitiminde ✦

 Nasil Bir Yol İzlenmeli?

 Nelere Dikkat Edilmeli?

 Nelerden Kaçınılmalı?

➤ Tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğun tuvalete veya lazımlığına alışmış olması önemlidir. Her gün belirli aralıklarla tuvaleti olsun olması tuvalete ya da lazımlığa oturarak alıştırmalar yapmak alışkanlık edinmeyi kolaylaştırır.

➤ Çocuğunuzu iyi gözlemlemis ve çişini ya da kakasını yaparken nasıl davrandığının farkında olmanız, onu uygun zamanlarda tuvalete yönlendirmeniz için önemli olacaktır. Örneğin yüz ifadesi değişebilir ya da yürürken bir anlığına durabilir. Bu tür durumlarda, onu tuvalete ya da lazımlığa yönlendirmek eğitimi başlatmak için işinize yarayacaktır.

➤ Çocuklar tuvaletlerini birkaç dakikadan fazla tutamazlar, o nedenle tuvaletlerinin geldiğini söyledikten ya da siz fark ettikten sonra en hızlı şekilde tuvalete götürmek önemlidir.

➤ Lazımlık çocuğun rahatlıkla ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Çocuk lazımlığına eğitim sürecinden önce kıyafetleriyle oturtturularak alışması sağlanabilir.

➤ Sifon sesinden korkan, tuvaleti yalnızca pis bir yer olarak tanıyan çocukların eğitim süreçleri daha zor olmaktadır. O nedenle sifonun korkulacak bir şey olmadigini kendisinin keşfedebilmesi açısından zaman zaman çocuğun sifonla oynamasına, tuvalete girmesine aşırı tepkiler vermemek gerekir.

➤ Tuvalet eğitimine dar zamanlarda başlamamak önemlidir. Süresi çocuktan çocuğa değişmekle birlikte bu eğitimin tamamlanması genellikle epey zaman almaktadır.

➤ Kız çocuklarının anneyi, erkek çocuklarının babayı model almaları, onları izleyebilmeleri süreci kolaylaştırmaktadır.

➤ Çocuğun daha rahat hareket edebilmesi ve lazımlığa oturabilmesini kolaylaştırmak için mümkün olduğunca kendisinin çıkarabileceği türden kıyafetleri giydirmeye özen gösterilmelidir.

➤ Tuvalet eğitimi verilmeye başlanıldığı zaman bez artık kullanılmamalıdır. Bez kullanmaya devam etmek eğitimi uzatacaktır. Genellikle anneler üşüyeceğini düşünerek, kış aylarında bez çıkarmaktan endişe duymaktadır. Ama çocuğun doğduğu zamana göre, yazın gelmesini beklemek gecikmeye neden olabilir.

➤ Her çocuk tuvalet eğitimi sürecinde ara sıra altına kaçırabilir. Bu durumda çocuğa asla kızılmamalı, ayıplanmamalı, cezalandırılmamalıdır.

➤ Çocuğa sık sık tuvaleti olup olmadığını sormak yerine, belli aralıklarla tuvalete birlikte giderek kontrol etmek daha uygun olacaktır. Kakası için, her yemek öğününden sonra tuvalete oturtmak eğitimi kolaylaştırır. Ancak oturma süreleri uzun olursa, çocukla inatlaşma artar ve eğitim gecikir. Bu sebepten kısa sureli denemeler yapmakta fayda var

➤ Tuvalet eğitimde en büyük ödül “aferin” dir. Tuvaletini artık bezine yapmıyor olmasını büyük ödüllerle, aşırı tepkilerle karşılamak zaman zaman altına kaçırdığında kızmak kadar yanlıştır. Alkışlamak, çok önemsemek, ödüller vaat etmek, tuvalet zamanını adeta bir tören haline getirmek eğitime ve sonraki sürece zarar verecektir.

➤ Çocuk lazımlığa ya da tuvalete oturduğunda onun yanında kalıp, oyalanması sağlanabilir. Onu tek başına bırakıp gitmek, oturma süresini kısaltacağı için eğitimi güçleştirir.

➤ Çocuğa “aferin” demek için tüm görevi yerine getirebilmesi beklenmemelidir. Örneğin tuvalete yetişememiş bile olsa tuvalete gitmiş ve pantolonunu çıkarmış olması da övülmelidir.

➤ Çocuk tuvaletini yaptığında onu çişinden ya da kakasından tiksindirecek, yaptığı şeyden utanmasına yol açacak sözler söylenmemelidir (ay ne pis, koktu vb.)

➤ Çocuğun tuvalet eğitimini kısa sürede tamamlayabilmesi ya da tamamlayamaması, hiçbir zaman çocuğun genel başarısı ya da başarısızlığı olarak yansıtılmamalıdır. Tuvalet eğitimi gelişimin doğal bir sürecidir.

✘ Her konuda olduğu gibi bu konuda da unutulmaması gereken ise her bireyin (her çocuğun) farklı olduğu gerçeğidir.

✘ Kesinle hiç bir konuda çocuğunuza kıyaslama yapmayınız! Başka bir çocuğun süreçlere daha hızlı adapte olması sizin çocuğunuzun eksikliği göstergesi asla olamaz!

✘ Tuvalet eğitimi erken yada tamamlamak fiziksel yada zeka gelişiminin bir göstergesi değildir! (Tamamen doğal bir süreç olduğu unutulmamalıdır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir