◊ ne olur ağlamasın

Benim oğlum ağladığında hep ‘gazı var’ dedim, ya da dişi çıkıyor 🙂 Genellikle doğru çıktı. Ama büyüdükçe ağlamanın en önemli silahları olduğunu öğreniyorlar. Kendimce taktikler geliştirdim. Umarım sizde de yarar.

* Her ağladığında yüzümü buruşturarak ‘Ay ne kadar çirkin oluyorsun ağlayınca bak ayna getireyim bak’ dedim. Nereden aklıma geldi bilmiyorum. Ama o ayna getir a bak aynaya, bak ben de ağlayayım ne çirkin oluyorum derken ağlamanın keyfini kaçırdım her seferinde.

* Baktım ayna formülü tutmadı, ciddi bir ses tonuyla ağlamadan anlat istediğini ağlarsan asla ve asla istediğini yapmam dedim. Gerçekten de yapmadım. Bir iki kez sınırlarımı denemek için katılmanın sınırına geldi ama kucağıma alıp hoplattım zıplattım geçirdim ağlamasını ama yine de istediğini yapmadım.

* Düştüğünde hep düştüğü yeri öptüm. Düşünce çocuklar korkuyor ve çoğunlukla acıdan değil korkudan ağlıyor. Yavrum şimdi düşünce koştur koştur öptürmeye gelmekten aklına ağlamak gelmiyor.

Sınırlarınızı sürekli test etmek isteyecek, sonradan ağlıyor diye şikayet etmek istemediğim için ben ‘ağlarsam istediğimi yapar’ diye düşünmemesini sağlamak için bazen sert davrandım ama deydi.

2 thoughts on “◊ ne olur ağlamasın

  1. Bizim kızımız 2,5 yaşında. Son 2 haftadır eline geçen her cismi babasına fırlatmak gibi bir huy edindi. Güzel güzel anlattık, şakacıktan ağladı babası, neler denedik, ama vazgeçmedi. En son dün akşam avuç avuç makarnayı babasına fırlatınca kafa kafaya verip düşündük. Ve kızımıza şöyle dedik: “Biz seni çok seviyoruz, ama bu davranışınla bizi üzdüğünü görmen için tam 5 dakika boyunca seninle konuşmayacağız.” 5 dakika boyunca türlü komiklikler ve sevgi gösterileri ile direncimizi kırmaya çalıştı. Biz de ona (tek kelime konuşmadan) saati gösterdik. Sonra “tamam, süre bitti.” dedik ve sarılıp öptük kızımızı. Ardından hiç birşey olmamış gibi yaşantımıza devam ettik. Dün akşam o kötü hareketi tekrarlamadı, bakalım bu akşam nasıl olacak. Bildiğiniz daha doğru yöntemler varsa paylaşmanızı rica ederim.

  2. kızım ilk aylarda uzun uzun ağlarken benim en çok faydasını gördüğüm şeylerden biri ona şarkı söylemek oldu. insan bazen bu kadar basit bir çözümün işe yarayabileceğine inanamıyor (özellikle de sesi güzel olmayınca!) ama gerçekten denemeye değer. ağlama krizlerini durduran bir başka yöntemse youtube’da “pink noise” ya da “white noise” aramasıyla birçok farklı seçeneğine ulaşılabilen ses kayıtları. bu sesler aynı zamanda huzursuz bebeklerin uykuya rahat geçmelerine de yardımcı olabiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s