◊ memeden kesmek

Memeden kesme yaşı olarak çeşitli öneriler var. Bence en doğrusu annenin ne hissettiği… Elbette artık herkes en az 6 ay vermek gerektiğini söylüyor. (Ama hiç veremeyen arkadaşlarım da var, çocukları maşallah çok sağlıklı, yani evet anne sütü çok çok önemli ama öyle bir hal aldı ki durum sanki anne sütü yetmezse çocuk sağlıksız olacak gibi, yok öyle bir şey)
Ben 1 yıl sonunda kesmeye baştan karar vermiştim, 6 ay sadece anne sütüyle besledim (kan ter, gözyaşı içinde:)) Sonra işe geri döndüm ve günde 2 kez sütümü sağarak eve götürüp işte o bilindik yöntemle 11’inci aya kadar süt vermeyi sürdürdüm.  Sonra yurtdışına bir iş seyahatine gitmem gerekti. Çok denk geldi, 11. ayın ortasında 3 gün hem oğlum emmeyi unuttu, hem de benim sütüm neredeyse kesildi. Döndükten sonra da asla süt vermedim, ilk günler bir iki kat t-shirt’le oğlumu kucağıma aldım. Sonra da o da unuttu ben de:)
Esra hanım da bu konuda tavsiye istemiş, memeden kesme tavsiyelerinizi bekliyoruz.

2 thoughts on “◊ memeden kesmek

  1. Ben de kızım 7 aylıkken işe başladığım için gündüzleri sağdığım süt ile beslendi, akşam ve gece ise emzirdim ta ki 16. ayına kadar. Yemek yeme konusunda çok zorluyordu bizi, bir pazar günü kahvaltısını yapmak istemeyince kesin olarak sütten kesmeye karar verdim (memeye güvendiği için yemek istemediğini düşünüyordum) 2 gün siyah bant yapıştırdım. bantı görünce önce biraz mızmızlandı meme ee olmuş dedi, sonrasında da unuttu.Bu süreç toplam 3 gün sürdü. Yemek sorunumuz hala düzelmedi ama en azından onu fazla üzmeden memeyi unutturmayı başardım. Sevgiler

  2. Merhabalar,

    İleriki aylarda özellikle 18 aydan sonra memeden kesmenin çok zor olduğunu ve çocukda yemek yeme problemleri oluştuğunu özellikle abimin oğlunda gözlemlemiştim. benim oğlum şu anda 11 aylık.
    bizim hikayemiz ise şöyle gelişti. Çok iyi emen bir bebekti ve benim sütüm fazlası ile yetiyordu 4. aya geldiğimizde birden sütüm azaldı ve yetmemeye başladı 1 ay daha dondurucudakilerle felan sürdürdük sonra ek gıdalara başladık. 8. aya geldiğimizde sadece sabahları çok az içebiliyordu baktım aç kalınca kızıyor. Ben de azar azar kestim. 1 hafta boyunca gece uykuları düzensizleşti ama bu kısmıda böylece atlattık sanırım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s