◊ kitap okumak

En keyifli şeylerden biri. Ama tavsiye ederim 10 aylık bebeğiniz, hele de benimki gibi afacan bir oğlansa, kucağınıza oturup kitap okumanızı dinlemezse çok üzülmeyin. Çocuklar ancak 2 yaşına doğru kitap okunmasını dinleyebilecek konsantrasyon seviyesine geliyor. Ama o zamana kadar siz yine de kitap okumak için mücadeleye devam edin.

2 yaşından sonra da özellikle hareketli kitapları tavsiye ederim. Örneğin siz okuyorsunuz o belirli bir yerde düğmeye basıp, kuş sesi çıkartıyor. Ya da belirli bölmeleri açıyor. Normal normal okumayın sakın, biraz tiyatral, abartın aaaa, ooo diye 🙂 Bayılıyorlar. Her gece aynı kitabı isteyecek, evet ezberleyeceksiniz o kitabı, bıkacaksınız ama aynı kitabın okunması çocukta güven hissi yaratıyormuş. Onun için o kitabın yanında bi tane daha okuyun. O yeniye böylece geçiş yapın.

Bir de masal bölümü var. Tamamen benim uydurduğum bir yöntem ama çok tavsiye ederim: Tabi 2 yaşından sonra, çocuğunuz birkaç hayvan seçiyor, siz o hayvanları kullanarak bir masal uyduruyorsunuz. Dişi lafontain’ler olup öğretmek istediğiniz her şeyi o masal kurgusunda öğretebilir, çok eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Haydi sizden de tavsiye bekliyoruz

3 thoughts on “◊ kitap okumak

 1. Sanırım bu konuda çocuklarımıza örnek olmak çok işe yarıyor.İkizlerim bebekliklerinden beri hep kitap okuduğumu görerek büyüdüler. Bundan çok etkilenmiş olacaklar ki bu konuda beni sürekli taklit ettiler ve ediyorlar.Artık onlara kitap okumaktan ben sıkılmaya başladım.

 2. Özlem’cim Merhaba,

  Didem’in gelişiminde bize destek olması için yılda bir kez psikoloğa gidiyoruz. Şimdiye kadar 2 kez gittik ve çok faydalı bilgiler öğrendim. 2 yaş dönemi için edindiğim bu bilgileri aktarmak istedim. Ben çok faydasını gördüm. Artık sen ne şekilde yayınlarsan 🙂

  1) Çocuğunuza YAPMA / ETME demeyin: Derseniz zaten mutlaka yapacaktır. Burada önemli konu YAPILMAZ denmesi ve çocuğunuza alternatif sunulmasıdır.

  Örneğin duvarları ya da yerleri boyamak isteyen bir çocuğunuz varsa ismiyle hitap ederek ‘Duvarlar boyanmaz’ diyerek ona alternatif sunun ‘ ama bu resim defterini boyayabilirsin’ ya da duvarın bir bölümüne bir karton asabilir ve ‘ ama duvardaki bu bölümü boyayabilirsin’ diyebilirsiniz. İzinli bir alternatife çocuğunuz hayır demeyecektir.

  2) 2 yaş dönemi çocuğunuzun karakterini ispatlama dönemi imiş. bu nedenle bazen 2,5 yaşına bazen de 3 yaşına kadar kendilerini çeşitli şekillerde ispatlama çabası olabilirmiş. Örneğin yemek yememe, uyumama, giyineme. Didem de bu durum giyinmeme olarak baş göstermişti 26 aylıkken. Öneri şu : SAHNEYİ DEĞİŞTİRİN.
  Hep anne giydiyorsa, baba denesin. hep odasında giydiriyorsanız, farklı bir yerde giydirin. Amaç kafasındaki koşullanmayı kırmak. biz artık çoğunlukla kapının tam önünde çıkmaya 30 sn kala giydiriyoruz Didem’i 🙂 Bir de oyuna çevirmek çok faydalı. Örneğin, kim kolunu daha yukarı kaldırabilir? ben… ben… hooop bir kol, sonra da diğeri vb.

  3) Çocuğunuza sınırlı konuda HAYIR deyin : Her konuda hayır denirse anlamı kalmıyor. Ama hayır olan konu gerçekten hayır olsun ve asla geri dönüş yapmayın. Kesin hayır olan konuda sadece 1 kez hayır deyin, tekrarlamayın. Sonrasında ağlarsa da ağlamasına tutturmasına izin verin. max 10 dk. ağlıyorlar. Sonra hiçbirşey olmamış gibi devam ediyorlar 🙂

  4) Yine bu dönem obsesif dönem imiş. Herhangi bir yemeğe, oyuncağa, kıyafete ya da kişiye obsesif olabiliyorlarmış. Sabırlı olun ve bu dönemi yaşamasına izin verin. Örneğin Didem 1 keresinde 3 gün aynı ‘Hello Kity’li’ tişörtüyle dolaştı. Üstelemedim, sonunda çıkarttı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s