◊ emzirme

İlk kez anne olacak kadınlardan özenle saklanan bir bilgi var: Emzirmek çok zor bir şey. Bana kimse söylememişti, acaba bir tek ben mi bu kadar yoruluyorum, terliyorum, bunalıyorum, canım acıyor diye sordum sağa sola, yok hep böyleymiş 🙂

Tavsiye ederim kendinizi baştan alıştırın, gerçekten yorucu bir şey. Emzirmek için kendinize güzel, rahat bir koltuk ayarlayın, kolunuz ağrımasın diye Eminönü’nde bile satılan emzirme yastıkları var onlardan alabilirsiniz, böyle güzel loş bir ışık…

Vitamalt diye eczanelerde satılan bir malt içeceği var, günde 1 tane içince sütü çok artırıyor, doktorum tavsiye etti diye rahatça yazıyorum. Emzirme sonrası için yüzde 100 sıkılmış meyvesuyunuzu hazır edin, çekirdekleri ile sıkılmış üzüm suyunu hararetle tavsiye ederim, portakal gaz yapabiliyor…

Aman dikkat emzirirken uyuya kalmamanız için kendinize göre ayarlamalar yapın, örneğin yatağınızda emzirmeyin, bir koltukta emzirin. Asla emzirip yanınızda yatırıp uyumayın, allah korusun…

Memenizde uyuya kalmasına izin vermeyin, yanağını okşayın, kulağını gıdıklayın, uyandırın. İlk 40 gün ne zaman isterse emzireceksiniz, sonra 2 saatte bir 15 dakika’ya alıştırmaya çalışın. Benim mememde 6 saate kadar kaldığını bilirim, ama meğer emzik gibi kullanıyormuş beni… 1 ay kadar direndim ama sonunda emzik vermeye razı oldum ve sinir hastası olmanın eşiğinden döndüm. Size de hayatınızı zehir edecek kadar korkmamanızı öneririm emzikten. Önemli olan mutlu olun, bebeğinizi mutlu edin. Sinirli bir anne, sinirli bir bebek demek, unutmayın.

Gaz sütten geçmez diyenlere sakın inanmayın: Size gaz yapabilecek hiçbirşey yemeyin. Baktınız bebeğiniz çok gazlı, “Acaba ne yedim, ne yaptım” diye düşünüp suçluyu bulun. Acaba çorapsız mı gezdiniz, ya da evet öğlen yediğiniz bezelyeden olabilir. Ceviz, balık, peynir asla ihmal etmeyin. Emzirirken kendinize çok iyi bakın, çok iyi baktırın.

16 thoughts on “◊ emzirme

 1. iki sene süt vermiş bir anne olarak, aslında pek basit bir öneri de benden…

  Doğumdan itibaren ilk bir kaç hafta emziren anne için göğüs uçlarının acıması, çatlaması, yanması hatta kanaması kabus gibidir. Silikon göğüs uçları da bebeğiniz için kabus çünkü zaten zor emebilen küçükler silikon uçların takılmasıyla emmekten vazgeçebiliyorlar…Bebeğinize süt vermek istiyorsunuz ama her emzirme bir eziyet..
  Genelde hastane çıkışı verilen pomadlar; sür ,bebek emeceği zaman temizle , emzir yine sür şeklinde. Doğrusu bana pek de iyi gelmemisti.
  Her emzirmeden sonra biraz sütünüzü sıkıp göğüs uçlarınıza sürün ve ıslak kalmasını sağlayın. Süt için verilen pedleri bu dönemde kullanmazsanız daha iyi (kurutmazlar)Anne sütü sizin için de bir kurtarıcı olur.

 2. Ben de 2 sene dolu dolu emzirmiş bir anne olarak yazıyorum 🙂 Emzirmek aslında hiç zor değil 🙂 evet yaz aylarında çok terletici olabiliyor, evet ilk zamanlar göğsünüz acıyabiliyor, evet dişleri ilk çıktığında 1-2 kez ısırabiliyor ama herşeye değer… Bu mucizevi olaydan asla mahrum bırakmamak lazım bebeklerimizi. Isırgan otu çayı çok süt yapıyor. Ama aktardan alınma “ot” hali daha sağlıklı. Poşet çayların poşetine de içindekilere de pek güvenemiyorum ben… Kaynamış suyun içine bir tutam atıp 5 dk beklettikten sonra süzebilirsiniz, günde 1-2 kupadan fazlası tavsiye edilmiyor.
  Ne kadar çok emerse o kadar çok süt oluyo sizde de, o sebeple sütün azaldı deyip sakın pes etmeyin derim ben 🙂

 3. Yeni doğan bebek eğer memeyi tutamıyorsa, bebeğin ağzını buyultemeyeceğimize gore memeyi küçültmek gerekiyor, yani emzirmeden hemen önce bir pompayla(imkanınız varsa hastane tipi oldukça yumuşak çekiyor) biraz süt çekin, hem göğüs küçülüyor ve yumuşuyor hem de uçlar bebeğin tam yakalayabileceği bir şekle giriyor, pompanın ardından hemen bebeğinizi emzirmeye başlayın, böylece minik yaramaz memeyi tutar tutmaz süt ağzına akmaya başlıyor, tabi sütün tadını alan bebek de başlıyor emmeye. Zamanlama da çok önemli tabi, açlık mırıldanması ağlamaya dönüşmeden halletmek lazım, zamane bebekleri herşey onlar istediği anda olsun istiyorlar. Çok basit gibi gelebilir ama ben bu yöntemi bulana kadar neler çektim.
  Geceleri emzirirken bebekle mümkün olduğunca az iletişim kurun, yaptığı tüm şirinlikleri görmezden gelin, nasılsa gündüz onu mıncıklamak için bir sürü vaktiniz olacak, gece uykusunu alamayan bir anne gündüz hayalet gibi ortalıkta dolaşan bir annedir.
  Sütünüz bol olsun…

 4. Süt artırmak için rezene çayı da işe yarıyor. Yine aktarlarda satılanlardan almanızı tavsiye ederim. Hem sütünüzü artırıyor hem de bebeğinizin daha az gazlanmasına ve rahatlamasına yardımcı oluyor. Göğüs uçları için se ben Lansinoh marka bir krem kullanmıştım. Gerçekten çok iyi. Üstelik bitkisel olduğu için her emzirmeden önce göğsünüzü temizlemeniz gerekmiyor. Son olarak sütünüz varsa mutlaka emzirin. Hem bebek için hem kendiniz için. İlk zamanlar biraz zor oluyor ama onun dünyadaki en doğru besini aldığını bilmek herşeye değer 🙂

 5. Vita malt ve humana stil bitki çayları sütü artırıyor gerçekten. Ayrıca hijyene çok dikkat etmeyi özellikle yazın birkaç kez duş yapmanızı öneririm.

 6. katılıyorum vita maltı bende denedim ama ben birde size bol bol su icmenizi tavisye ediyorum ve bebeginiz ne kadar isterse o kadar emzirin evet ilk baslarda cok zor oluyor fakat sonradan düzene giriyor, hatta emmeyi ogrenip cok daha kısa surede emiyorlar
  basta benim neredeyse hicc sütüm gelmedi, ilk ay kilo sınırının altında kaldık hani su gunde min20nin ama bol bol su ictim buldugum her vakitte uyudum, dinlenmekte cok onemli
  ve annemin kemik iligini kaynatıp kucuk buz kalıplarında dondurdugu et sularının katılmıs yemeklerinden yaptım yedim
  simdi 4aylıgız ve ben hala mamaya gereksinim duymadan her ay 1kilonun üstünde kilo alarak devam ediyoruz yolumuza
  : ) sabırlı olun inanın degiyor: )
  (kemik iligi alınır 5-6saat boyunca kaynatılır icine tuz karabiber eklenir ve soguduktan sonra buzluklara konulur ve dondurulur, gerektiginde kullanılır arkadaslar)

 7. Katılıyorum, ben bir de size bol bol su içmenizi tavisye ediyorum ve bebeğiniz ne kadar isterse o kadar emzirin. Evet ilk başlarda çok zor oluyor fakat sonradan düzene giriyor, hatta emmeyi öğrenip çok daha kısa sürede emiyorlar.
  Başta benim neredeyse hiç sütüm gelmedi, ilk ay kilo sınırının altında kaldık (hani su gunde min. 20’nin) ama bol bol su içtim bulduğum her vakitte uyudum, dinlenmek de çok önemli
  ve annemin kemik iliğini kaynatıp küçük buz kalıplarında dondurduğu et suları katılmış yemeklerinden yaptım yedim.
  Şimdi 4 aylığız ve ben hala mamaya gereksinim duymadan her ay 1 kilonun üstünde kilo alarak devam ediyoruz.
  Sabırlı olun, inanın degiyor:)
  (kemik iliği alınır 5-6 saat boyunca kaynatılır, içine tuz karabiber eklenir ve soğuduktan sonra buzluklara konulur ve dondurulur, gerektiğinde kullanılır arkadaşlar)

 8. Bu konuda benim tavsiyem ne kadar ağlarsa ağlasın ağzını iyice açmadan memenizi vermemeniz. Gerekiyorsa geri çekin. Unutmayın bebeğiniz de sizin gibi acemi. Ağzını tam açmadan memenizi verdiğinizde biraz acemilikten, biraz da telaştan diş etleriyle ısırıveriyor o çok hassas meme ucunu. Boylece de anne ile bebeğin paylaştığı en özel anlardan biri kabusa dönüşüyor ve daha ilk emzirmede en kısa zamanda mamaya geçme kararı alıyor birçok anne. Unutmayın bebeğiniz ağzını memenizin koyu renkli uç kısmını tamamen kaplayacak kadar açmalı. Göğüsler sertse ılık bir duş yararlı oluyor.
  Emzirdikten sorra temiz, yumusak bir tülbentle bebeğinizin diş etlerini ve ağız içini silerseniz ileride oluşabilecek diş çürümelerine karşı bir önlem almış olursunuz. Sevgiyle

 9. Yeni emziren bir anne olarak benim tavsiyem emzirirken bebeğe sadece göğüs ucunuzu değil bütün kahverengi bölgeyi verin. Bu şekilde kahverengi halka diş eti kısmında kalıp, göğüs ucu daha ileride olduğu için acı olmuyor. Lansinoh krem, annenin kendi sütü, bir de soğanın baş kısmını kesip çıkan sütü sürmek çok faydalı… tabii emzirme öncesi soğan sütünü mutlaka yıkayıp bölgeyi temizleyin. Sevgiler

 10. Emzirme serüvenine yeni başlayan annelere nacizane bir tavsiyem var, çevrenizden sütün yetmiyor,sütün gelmiyordur vb. uyarılar alabilirsiniz bunlara takılmamaya çalışın ve doktor tavsiyesi almadan emdirmeyi bırakmayın ya da mamaya başlamayın. Biberonla beraber emmeyi bırakma riski var çünkü.

 11. Çalışan annelere bir tavsiye: Mümkünse işe başlamadan önce sütünüzü sağmaya başlayın. Süt saklama poşetlerine koyup buzlukta bir miktar stok yapın. Işe başladıktan sonra stres, zamansızlık vs gibi sebeplerden ötürü hem süt azalıyor hem de yeterince sağamayabiliyorsunuz. Zor durumlarda buzluktaki sütler ilaç gibi geliyor.

 12. Ben de neler süt yapar ve nelerden kaçınmak gerekir konusunda tavsiyelerde bulunacağım:
  1. Öncelikle, vücudu susuz birakmayacak biçimde günluk su alımına (normalde en az 2 lt, süt verirken daha fazla) dikkat etmemiz gerekiyor. Çok az veya çok aşırı su alımı sütü olumsuz etkiliyormuş. Bunun ölçüsü, her susadığımızı hissettiğimizde mutlaka su içmekmis.
  2. Süt yapımına harcamamız gereken kalorileri başka şeyler için harcamamamız, yani kendimizi fazla yormamamız gerekiyor.
  3. Galaktagog denilen süt yapıcı gıdaları yiyecek listemizden eksik etmemeliyiz. Bunlar; bulgur, dut, havuç, kıvırcık marul, yulaf, incir, tere, ısırgan, rezene, anason, taze beyaz üzüm, dereotu, kereviz, balkabağı, çilek ve sumak gibi besin maddeleridir. Şu besinlerin ise süt yapımına olumsuz etkisi olduğunu okumuştum; nane, maydonoz, kekik, adaçayı, civanperçemi.
  Daha ayrıntılı bilgiler için http://www.kellymom.com/herbal/index.html adresine bakabilirsiniz.
  4. Humana’nın still tee’si sadece bu çayı içtiğiniz sürece sütü artırıyor, devamlı bir etkisi yok benim tecrübelerime gore.
  5. Süt pompalamak da işe yarıyor.
  6. Gece yatarken yüzükoyun göğüslerimizin üstüne baskı yapacak biçimde yatmaktan kaçınmamız gerekiyor. Çünkü bu pozisyon süt bezlerinin çalışmasını olumsuz etkileyebiliyormuş.

  Süt vermeye çalışan tüm annelere bolluk bereket dilerim 🙂

 13. Ben de emzirme mağdurlarından biriydim. Meme uçlarım kopma derecesinde yarılmıştı. Yaralarımdan bir arkadaşımın verdiği tavsiye sonucu kurtuldum. Bunu sizlerle paylaşmak istedim, gerçekten işe yarıyor. Yaraların iyileşmesi için yaranın hava alması gerekiyor ve kesinlikle kuru kalması gerekiyor. Biz bunu çay süzgeçlerinin sapını kesip göğüs ucumuza kapatarak başardık. Hem meme ucu hiçbir yere temas etmeyerek sürtünmeden de doğacak aşınmaları önlüyor, hem de yarınızın hava almasını sağlıyor. Emzirme aralarınız rahat geçiyor. Bu süzgeçlerle beraber novuxol pomat kullandım (doktorum tavsiye etmişti) Ancak her emzirme öncesi sadece ılık suyla yıkamanız gerekiyor. Ben hiç geçmeyecek sandığım göğüs ucu yaralarımdan bu sayede kurtuldum.Bir de bebeğinizin koyu renkli meme ucunu tam aldığından emin olun, aksi durumda bu da yaraya sebep oluyor.

 14. anne sütünü buz dolabında 72 saat, buzlukta 3 haftaya kadar ve derin dondurucuda 6 aya kadar tazeliğini koruyarak saklanabilir.Dondurulan süt eritilirken yine buzdolabı rafına alınarak yavaş yavaş eritilmesi en sağlıklı yöntemdir…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s